HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pondělí 22.10.2018
 

REGION ČESKÝ SEVER
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Zřícenina hradu Ralsko

Zřícenina hradu Ralsko

Při návštěvě přírodní rezervace Ralsko nelze opomenout dominantu oblasti, 696 m vysoký vrch Ralsko se zříceninou stejnojmenného gotického hradu, pravděpodobně ze 14. století. Vrch Ralsko je výškovou dominantou oblastního významu. Tato oblast je mimo jiné jedním z posledních hnízdišť sokola stěhovavého v České republice.

Ralsko náleží mezi objekty, s nimiž je doposud spojeno největší množství nejasností. Archeologické nálezy dokládají existenci hradu již ve 13.století, kdy nejspíše byl markvartickým sídlem. Se jménem Ralsko se v písemných pramenech setkáváme roku 1339 v predikátu Heřmana, není však jasné, k čemu se vztahují, tedy zda se jednalo o hrad, či sídlo pod ním. Se záznamy vztahujícím se nesporně k hradu lze počítat až od konce 14.století, kdy byl majetkem Jana z Vartenberka a Ralska.

Dosavadní názory části badatelů, kteří se domnívali, že jde o novostavbu až z průběhu 15.století, lze považovat za spolehlivě překonané. Není však pochyb o tom, že se na hradě v 15.století stavělo. V roce 1426 hrad obléhali husité, úspěšní však byli až při druhém obležení v roce 1435. Poté za rychle se střídajících majitelů Ralsko počalo ztrácet svůj do té doby značný význam, přestalo být sídlem svých majitelů a již roku 1505 se uvádí jako zámek pustý. V organismu dnešní zříceniny nejsme za současného stavu vědomostí schopni žádnou část spojit s hradem 13.století. Nelze vyloučit, že v jeho konstrukcích hrálo klíčovou roli dřevo. Nejstarší součást dnešního organismu představují dvě čtverhranné obytné věže, které jejich původní (dnešní stav je výsledkem nepříliš šastné obnovy v prvé polovině 20.století) detaily umožňují datovat nejspíše do 14.či na počátek 15.století. K nim byly posléze hradbami přihrazeny dva dvorky s dalšími stavbami. Jak napovídá směr vstupu v přízemí velké věže s nějakou, nejspíše dřevěnou, zástavbou musíme patrně počítat i na skalnaté části vrcholového hřebene v zadní části hradu. Nejzajímavější část opevnění představuje masivní, 5,6m silná štítová zeď se zaobleným koncem v čele hradu. Její smysl je však u objektu postaveného na osamělém vrcholu, kde nehrozilo žádné nebezpečí ostřelování ze sousedních výšin, těžko pochopitelný. I datování tohoto nákladného stavebního podniku není zcela jasné.

Hrad Ralsko představuje velmi komplikovaný objekt, který vzhledem k absenci hospodářského zázemí a vztahu k sousednímu Vartenberku potvrzeném i početnými predikáty, byl stavěn především jako mocenský opěrný bod, jehož poznání stále zůstáváme velmi mnoho dlužni. Obyčejné věže zapadají do kontextu české hradní architektury 14.století. Štítová zeď náleží k nepočetným českým stavbám svého druhu a v jejich rámci by mohla náležet nejstaršímu horizontu. Její přesnější datování je nesporně jedním z naléhavých úkolů dalšího zkoumání.

LOKALIZACE

NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 696.00 m
DALŠÍ INFORMACE: http://www.strazpr.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) 2, 20.09.2004 v 12:25 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR